دبیرستان هیأت امنایی شهید علیرضا افشار


8 تیر 1394

بخشی از وظایف نوجوانان بعد از بالغ شدن ؛

مولف: مهندس گودرزی   /  دسته: علمی - فرهنگی و هنری   /  رتبه دهید:
4/1

بعد از بالغ شدن، دیگه نوجوون جز بزرگسالا طبقه­ بندی میشه و موظفه که واجبات دینی رو انجام بده و از گناها دوری کنه. از  مهم­ترین واجبات نماز خوندنه.

- اولین چیزی که بعد از بالغ شدن به نوجوان واجب میشه تقلیده یعنی باید در اولین اقدام، یه مرجع تقلید برای خودش انتخاب کنه. خیلی­ا اشتباها فکر میکنن اولین چیزی که به آدم واجب میشه نمازه در صورتی که اینطور نیست. اگه مرجع تقلید انتخاب کنید و رساله­ شو بگیرید و مطالعه کنید، با یکم کم و زیاد، همه­ ی این چیزایی که میگیمو توش نوشته.

- چند تا سوال اضافه که ممکنه ذهن آدمو به خودش مشغول کنه رو اینجا آوردیم. شاید در نگاه اول آدم بهش بر بخوره و بگه چرا من باید از کسی تقلید کنم. مگه خودم عقل ندارم؟ اما اگه یکم تحقیق کنیم متوجه میشیم که تقلید در اسلام به این دلیل نیست که جلوی فکر کردن ما رو بگیرن و بگن ما نمیتونیم بفهمیم. یکی از دلایلش اینه که ما بدون داشتن مهارت کافی نمی تونیم تمامی احکام الهی رو از قرآن و احادیث استخراج کنیم.

- میگن آدم برای اینکه جسمشو سالم نگه داره یا باید خودش دکتر باشه یا اینکه به دکتر مراجعه کنه و ازش نسخه بگیره. در مورد روح و روان آدم هم همینطوره. یعنی آدم یا باید خودش مجتهد باشه که خودش مستقیما از قرآن و احادیث بتونه احکامو استخراج کنه و یا باید از یه مجتهد دیگه نسخه بگیره و تقلید کنه. وقتی که مثلا دکتر میگه این قرصا رو سه نوبت مصرف کن آدم به خودش اجازه نمیده ازش بپرسه چرا سه نوبت. چون میدونه که اون علم کافی رو داره. تقلید هم یچیزی تو همین مایه­ هاست!

- اگر بخوایم مسلمان واقعی باشیم نه مسلمان شناسنامه ­ای باید بدونیم که مسلمان شدن مراحلی داره: مرحله اول اینه که اسلام رو بشناسی و بدونی اصول دین اسلام چیه. یعنی در مورد توحید و معاد و نبوت و عدل و امامت تحقیق کنی. بعدش که به حقانیت دین اسلام پی بردی اشهدو بگی و وارد دین اسلام شی. به محض  مسلمان شدن وظیفه داری مرجع تقلید پیدا کنی که پیدا کردن مرجع تقلید برای خودش شرایطی داره که تو رساله کاملا در موردش توضیح داده. بعد که مرجع تقلید انتخاب کردی باید رساله ­شو تهیه کنی و احکام مورد نیازتو یاد بگیری و الی آخر!

- اگه دنبال حقیقت باشی درستش اینه که اینجوری پیش بری وگرنه یک آن به خودت میای میبینی بخاطر اینکه به صورت سنتی و دیمی مسلمان شده بودی مثلا نمازایی که تا الان خونده بودی غلط بوده و از اینجور ضد حال­ها!

 

تعداد مشاهده (3913)       نظرات (0)

نظرات کاربران درباره خبر " بخشی از وظایف نوجوانان بعد از بالغ شدن ؛"


نظرتان را بیان کنید

نام:
پست الکترونیکی:
نظر:
کد بالا را در محل مربوطه وارد نمایید
   

 
نقشه سایت